Україна може втратити атомну енергетику, а з нею і суверенітет

Сенсаційну заяву, що стосується української ядерної енергетики, зробили вчені з ГО «Технократія».

Сенсаційну заяву, що стосується української ядерної енергетики, зробили вчені з ГО «Технократія». Вони не на жарт стривожені станом справ на державному підприємстві НАЕК «Енергоатом» — оператора всіх діючих атомних електростанцій України. Звернення до Президента, Голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра і міністра енергетики та вугільної промисловості з вимогою негайно вжити заходів для порятунку національної енергетики оприлюднили Михайло Уманець і Анатолій Чернов. Це фахівці в області ядерної енергетики, які мають на двох столітній досвід роботи.

Вчені б’ють на сполох: економіка країни та її ядерна безпека — на межі катастрофи. Ситуація з виробітком електроенергії на атомних станціях — критична, стабільність галузі знаходиться під загрозою. Відомі ядерники вважають, що причина цього — недолуге керівництво компанії НАЕК «Енергоатом».

Відомі ядерники вважають, що причина цього — недолуге керівництво компанії. Президентом НАЕК «Енергоатом» з березня 2014 р. є Юрій Недашковський. За словами вчених, керівництво компанії створює «штучні проблеми та генерує штучні борги, займається реалізацією вже викритих корупційних схем і зв’язків у власних інтересах».

Чому ж надважливий для держави актив, один із наріжних каменів її економіки, НАЕК «Енергоатом» зараз лише тягне з бюджету кошти і загрожує Україні ядерними проблемами?

Експерти наводять деякі висновки перевірки якості управління компанією, яка була проведена у 2015 році Московським центром WANO (Всесвітньої асоціації операторів АЕС). Слід зазначити, що перевірку з країни-агресора запросив сам Недашковський, тож вона за замовчуванням не могла бути надто «ворожо» налаштованою. Однак її висновки шокують. По-перше, безпека АЕС не є пріоритетом для НАЕК «Енергоатом». Більше уваги приділяється продуктивності, тобто банальному зароблянню коштів, у той час як світова енергетична спільнота понад усе ставить дотримання принципів безпеки. По-друге, у висновках комісії йдеться про надмірну бюрократію: експерти WANO встановили, що у компанії багато функцій дублюються, в той час як працівники навіть не знають, хто відповідає за безпеку. Ну і, по-третє, «Енергоатом» геть ігнорує світові напрацювання у сфері розвитку безпеки АЕС та не моніторить сучасні досягнення колег.

Отже, навіть російські інспектори, яких Юрій Недашковський сам запросив на «партнерську» інспекцію, дали його роботі негативну оцінку.

Автори звернення до керівництва держави підкреслили, що вищезгадана перевірка була проведена Московським центром WANO, налаштованим на мінімізацію критики. Проте навіть вона дала досить тривожні результати. А наприкінці 2016 року аналогічна перевірка була проведена вже Паризьким центром, і, як стверджують фахівці, її висновки є катастрофічними (публікація результатів запланована на квітень 2017 р.).

Тож і на Сході, й на Заході репутацію нашого енергетичного комплексу фактично підірвано. Анатолій Чернов і Михайло Уманець вважають, що результатом буде повна втрата довіри світової спільноти до керівництва НАЕК «Енергоатом».

IMG_4903-09-02-17-19-56

IMG_4904-09-02-17-19-56

«Україна не зможе розраховувати на жодні зовнішні інвестиції в ядерну енергетику. Крім того, країна, яка пережила Чорнобильську катастрофу, не може залежати від менеджерів атомної енергетики, котрі не дбають про безпеку галузі!» — стверджують фахівці та вимагають від Президента України, Прем’єр-міністра і Голови Верховної Ради негайно змінити керівництво компанії НАЕК «Енергоатом».

Експерти наголошують, що в Україні існує загроза існуванню енергетичної галузі загалом, адже для збереження існуючого рівня генерації енергії потрібно продовжити термін експлуатації семи енергоблоків. Витрати на це мають скласти близько 3,3 млрд доларів. Розпочати роботи необхідно вже в цьому році, і вони триватимуть до 2040 року. Але якщо керівництво «Енергоатому» працюватиме так, як працювало до цього (тобто якщо його не змінити), то фахівці з ядерної енергетики певні — ці рятівні заходи не будуть проведені. Це означатиме втрату 7 ГВт встановленої потужності вже в 2020 р., і до 2030 року на українській атомній енергетиці можна буде поставити хрест, що перетворить нас на повністю енергозалежну країну. Енергетики впевнені, що відключення АЕС потягне за собою повну руйнацію економіки, а з нею і втрату суверенітету.

Активісти ГО «Технократія» переконані: рятувати галузь потрібно комплексно.

«Недашковського та всіх його заступників треба терміново звільняти (а, можливо, і кримінально переслідувати). Вимагаємо негайно усунути від керівництва НАЕК «Енергоатом» всіх її керівників, реорганізувати компанію, навести лад та забезпечити ядерній енергетиці можливість працювати не на групу хабарників та корупціонерів, а на добро України!» — пишуть вони у листі високопосадовцям. У ньому ж наводять і цифри, що свідчать про «ефективність» роботи українських АЕС. Так, коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) за минулий рік в українській енергетиці склав лише 65%, у той час як світові лідери ядерної енергетики (США, Британія, Франція) здатні забезпечити КВВП своїх АЕС на рівні близько 90%.

Що ж до економічного стану НАЕК «Енергоатом», то, за словами експертів, компанія балансує на межі банкрутства: загальна заборгованість становить майже 45 млрд грн, з яких близько 25 млрд — борг приватним фірмам. Всі збитки покриваються з державного бюджету, адже «Енергоатом» — єдина енергетична компанія у світі, яка «пасеться» в державній скарбниці, не маючи коштів на власну життєдіяльність.

Автори звернення наводять результати перевірок Держфінінспекцією, Міненерговугілля тощо. У них ідеться про численні порушення та зловживання.

«Якщо Недашковський знав про факти правопорушень та зловживань і не реагував — це, щонайменше, свідчить про наявність злочинної змови, а якщо не знав — навіщо потрібний такий керівник?!» — питання, на яке, очевидно, представники найвищих гілок державної влади мають дати відповідь найближчим часом.